Denik.cz: I poctivou cestou můžeme dosáhnout úspěchů

Společnost Eurotec zaměstnává asi osm set padesát lidí. A nabírat bude další. Zaměstnancům nabízí jistotu a odměny za dobrou práci. Majitel firmy je Vladimír Konečný.

Elektronické a elektromechanické součástky pro spotřební a automobilový průmysl. To je hlavní zaměření společnosti Eurotec. I když má kořeny v německém Karlsruhe, její hlavní sídlo je nyní v Uherském Ostrohu. Další výrobní závod má ve Veselí nad Moravou. Využívá vlastní vývojové oddělení a výrobky dodává do celého světa. Celkem dává práci osmi stům padesáti lidem.V dnešním rychlém světě je jedno zastavení krokem zpátky, říká majitel firmy Vladimír Konečný.

Jak si představujete pojem odpovědné chování a jak jej naplňujete?

Každý se má chovat odpovědně a eticky. To je moje a zároveň i celofiremní představa. Vždy jsme se snažili dát zákazníkům najevo, že co se u nás dělá, má etické kořeny a zásady. Musíme bojovat proti korupčnímu prostředí České republiky a také zaměstnancům jasně zprostředkovat to, že normální poctivou cestou a snažením mohou dosáhnout velkých úspěchů. Uvědomění, že za dobrou práci dostanou odměnu to je velmi podstatná možnost, jak se firma může vůči svým zaměstnancům chovat odpovědně.

A odpovědnost v sociální oblasti?

Angažujeme se v pomoci pro dětské domovy a postižené lidi. Nechci ale vypočítávat jednotlivé akce, není to můj styl. Považuji za štěstí, že můžeme dělat to, co děláme a cítím povinnost se podělit s těmi, kteří strádají. Chci pomáhat, ale nechválit se tím. Tak jsem byl vychovaný.

Zvyšujete odbornost svých zaměstnanců?

Umožňujeme jazykové vzdělávání. Protože sto procent výrobků posíláme do zahraničí, naši spolupracovníci musí také umět komunikovat se zákazníky. To je jeden z podstatných pilířů společnosti. V budoucnu plánujeme tento směr ještě intenzivněji prosazovat a podporovat. K němčině přidáme i angličtinu. Kromě toho pořádáme různá školení pro personál, od výrobních až po manažerská.

A nabízíte také nějaké benefity?

Snažíme se vytvořit takové podmínky a základy, které dávají našim zaměstnancům částečnou jistotu do budoucna. Firma je stabilní a cíle má nastavené tak, aby se každý na nich mohl podílet. Stravenky a podobné základní věci považuji za pozitivní ale zároveň za naprosto standardní. U nás hodnotíme především výkon. Když někdo vyvine vynikající věc, dáváme vysokou odměnu podle klasických modelů v Evropě. V posledních dvaceti letech lidé v České republice zapomněli, jak se slovo výkon slabikuje. Musí pochopit, že čím víc se budou snažit a udělají lepší práci, tím se budou mít lépe.

Existuje v Eurotecu možnost postupu?

Rozhodně. Každý má dveře nahoru otevřené bez jakýchkoliv zábran a předsudků. Člověk jen musí mít schopnosti, talent a vůli jít dopředu.

Vyrábíte hlavně součástky pro automobilový průmysl. Jak naplňujete standardy kvality?

Kvalita je absolutně základní věc. Bez ní ani není možné se v odvětví automobilového průmyslu pohybovat. O kvalitu je potřeba denně pečovat, vždycky se najde něco, co můžeme zlepšit. Výrobek musí splňovat všechny požadavky, které jsou pro něj definované. A k tomu ještě něco navíc. To, co přidáme, nás odlišuje od konkurence.

Jaký máte osobní vztah k autům?

Vždy jsem byl technicky založený. Už od dětství jsem považoval auto za fascinující komplexní výrobek, který se dostane až k normálnímu člověku. Zabývám se historií automobilismu, sbírám a renovuji veterány. Považuji za přínos, že mohu technicky studovat to, co uměli naši předkové. Proč byli úspěšní, nebo naopak proč některé značky zanikly.

A na čem zrovna pracujete?

I když si také někdy ušpiním ruce, přiznám se, že firma je koníček, který mě fascinuje ještě o něco víc. Mám ale svůj malý tým, který renovace dělá. Teď pracujeme na unikátním autě pro hasičský sbor v Bojkovicích. Pochází z roku 1939 a existuje pouze jeden kus. Byl to prototyp pro sérii hasičských vozů vyráběných až po roce 1942. Je pro mě čest se projektu účastnit.

Můžete srovnat chování českého a zahraničního zákazníka?

Sice se orientujeme na zahraniční trh, to ale neznamená, že ten český nevidíme. U několika tuzemských zákazníků, jež jsme v minulosti měli, nebylo jednání tak tvrdé jako u těch z ciziny. Zároveň ale nebylo tak spolehlivé.

Za pětadvacet let jsem v podnikání nezažil něco zásadně negativního. Že by třeba někdo nezaplatil nebo nedodržoval úmluvy. I když byly jen po telefonu. To je stále rozdíl v chování mezi většinou zahraničních a českých firem.

Takže Českou republiku z dodávek výrobků zatím vynecháte?

Počítáme, že za tři až pět let by mohl český trh hrát třicetiprocentní roli v našem podnikání. V zásadě jsem optimista, proto věřím, že do této doby bude situace v republice lepší.Hlavně mladší generace, která nyní vstupuje do pracovního života, začíná chápat, že dobrá práce se vyplatí.

Co stojí za dynamickým rozvojem Eurotecu?

Základem je naše schopnost vyvíjet a sestavovat zařízení, která potřebujeme pro naši práci. Jsou to vysoce specializované výrobní linky a produkty, které nám umožňují vyrábět v cenách, ve kterých můžeme konkurovat. A to i přesto, že je v Česku vyšší cena práce než například v Rumunsku nebo Bulharsku.

Jaké máte plány do budoucna? Plánujete navyšování pracovních míst?

Zájem o naše nápady a výrobky je momentálně tak velký, že jsme se rozhodli rozšířit divizi automatizace a robotiky. Příští rok chceme založit vývojové středisko, které bude intenzivně hledat nové postupy a cesty ve výrobních procesech. Plánujeme také rozšířit portfolio zákazníků o jiné sektory. Konkrétně chceme nabízet zařízení pro medicínu a spotřební průmysl.

A kde plánujete nové vývojové centrum?

Jeden z otevřených bodů je přestavba ostrožského pivovaru. Napětí mezi čtyři sta let starou centrální budovou a potřebami moderní techniky je velmi zajímavá myšlenka. Ještě ale zbývá dořešit různé otázky. Další variantou je, že budeme rozšiřovat přímo v areálu, kde nyní sídlíme. Postavíme nové budovy. Místo pro ně máme.

Takže právě ve vývoji je cesta, jak podnik může uspět?

Vývoj a orientace na příštích několik let jsou velmi důležité. V inovacích rozhodně spatřuji budoucnost. Už dnes máme bezkonkurenční metody a procesy a chceme je rozvíjet i nadále. Osobně v tom vidím velký potenciál pro naši firmu.

 

Zdroj: http://hodoninsky.denik.cz/reklama_region/majitel-eurotecu-i-poctivou-cestou-muzeme-dosahnout-uspechu-20131120.html

Partec

About Partec